To koniec 3DS. Nintendo wycofuje konsolę z produkcji.

Rok po premierze Nintendo Switch Lite – przenośnej wersji Nintendo Switch - „pstryczek” wyłączył swojego poprzednika.

 

Nintendo zakończyło produkcję wszystkich modeli Nintendo 3DS. Obejmuje to Nintendo 2DS, New Nintendo 3DS i warianty XL. „Możemy potwierdzić, że produkcja rodziny systemów 3DS została zakończona” - ogłosił rzecznik Nintendo na GamesIndustry.biz.

 

Zapewnia jednak, że nie wpłynie to na dostępność gier. „Gry Nintendo i innych producentów na systemy 3DS pozostaną dostępne na Nintendo e-shop, Nintendo.com i w sklepach. Istniejąca biblioteka ponad 1000 gier zawiera wiele kultowych pozycji i oferuje lata zawartości do odkrycia” - dodaje.

 

Nie wiemy jeszcze, jak koniec produkcji wpłynie na e-shop i multiplayer w przyszłości. „Nie mamy obecnie planów zakończenia jakichkolwiek usług online” - twierdzi Nintendo. Dla porównania, serwery Nintendo DS i Nintendo Wii zostały zamknięte w lutym 2014: dziesięć lat po wyjściu pierwszej Nintendo DS i osiem po premierze Wii.

 


Nintendo 3DS po raz pierwszy pojawiło się w lutym 2011 roku i było pierwszą konsolą oferującą gry w 3DS bez wymagania specjalnych okularów. Zawierało też tryb tworzenia Mii (po raz pierwszy dostępny na Nintendo Wii) i opcję Streetpass, która automatycznie wykrywała inne konsole dookoła i nawiązywała połączenie z innymi graczami.

 

Konsola doczekała się dużej rodziny. Osiemnaście miesięcy po premierze na rynku pojawiło się Nintendo 3DS XL, a następnie Nintendo 2DS, tańsza wersja konsoli bez zawiasów i bez opcji 3D. W 2014 zastąpiły je New Nintendo 3DS i 3DS XL, a ostatnią na rynku była New Nintendo 2DS XL z 2017 roku.

 

Sukcesie Nintendo 3DS zawdzięczamy, między innymi, wskrzeszenie japońskich serii Fire Emblem i Kid Icarus. Konsola oferuje również remastery kultowych gier z serii Legend of Zelda: Ocarina of Time i Majora’s Mask, jak i remaster Pokemon Ruby i SapphireOmega Ruby i Alpha Sapphire. To na nią pojawiły się też pierwsze gry Pokemon w 3D – Pokemon X i Y, a później Pokemon Sun i Moon.

 

Do tej pory Nintendo 3DS sprzedało się w 75,9 milionach egzemplarzy. Z zakończeniem produkcji wiąże się koniec rodziny systemów Nintendo DS – szesnaście lat po premierze Nintendo DS.

 

Patrząc na bogatą historię Nintendo 3DS, to dobry czas na odejście na emeryturę. Przyszłość Nintendo pozostaje w joyconach Nintendo Switch.


Autorka: Sooze

Brak komentarzy